صندوق فروشگاهی, مقالات

صندوق فروشگاهی چیست و چگونه کار میکند؟

صندوق فروشگاهی یک دستگاه الکترونیکی و شبیهه به سیستم کامپیوتر است، که کلیه عملیات مربوط به امور فروش در هر کسب و کاری انجام می شود.با نصب نرم افزار های حسابداری بر روی یک صندوق فروشگاهی، می توان عملیات فروش را به طوری که کلیه اطلاعات خرید و فروش روزانه و محاسبه دقیق میزان سود و زیان و اطلاع از موجودی های کالا به صورت کاملا دقیق رو مشخص انجام خواهد شد.با وجود این مزایا و کاربرد یک صندوق مکانیزه فروشگاهی استفاده کردن از این دستگاه امری انکار ناپذیر است.قدم اول در راه اندازی سیستم فروشگاهی داشتن یک صندوق فروشگاهی خوب و کاربردی است.
در این مقاله از آشناحساب همراه ما باشید تا اجزای یک سیستم فروشگاهی، چگونگی کارکرد دستگاه و انواع صندوق های مربوط به کسب و کارها رو با هم بررسی و تحلیل کنیم.

 

مزایای استفاده از صندوق های فروشگاهی در کسب و کارها:

وجود تجهیزات مکانیزه فروشگاهی در هر کسب و کاری علاوه بر راحت تر کردن سیستم حسابداری یک کسب و کار تاثیرات زیادی بر سطح فروش یک کسب و کار نیز خواهد گذاشت، از جمله موارد مهم تاثیر تجهیزات در یک کسب و کار می توان به موارد زیر اشاره کرد.
بالا بردن میزان دقت و کارایی
بهینه سازی در انبارداری
تجربه خرید آسان و سریع مشتریان
مدیریت نقدینگی و موجودی های کالا
مدیریت صحیح منابع انسانی در فروشگاه
سفارش و تامین محصولات
توجه به کالاهای فاسد شدنی
ایجاد تخفیفات ویژه کالا
رضایت و اعتماد مشتری
از بین بردن خطاهای افراد
بالارفتن سرعت فروش
گزارش دهی دقیق از اطلاعات خرید و فروش
با بهره مندی از ذستگاه و تجهیزات مکانیزه فروشگاهی، دیگر نیاز به نوشتن فاکتورها به صورت دستی و غیر سیستمی حذف می شود و به صورت الکترونیکی تمامی اطلاعات با کمترین خطا وارد سیستم خواهد شد.
صندوق  با مشخصات ضعیف تر هم امروزه این امکان را برای اکثر کسب و کار ها فراهم می کنند تا معاملات خود را سریع و کارآمد انجام دهند، با اتصال سیستم فروشگاهی به دیگر دستگاه ها مانند بارکد خوان، لیبل پرینتر و فیش پرینتر و ترازوهای فروشگاهی و دستگاه های کارت خوان بهره وری سیستم مالی فروشگاه شما رو افزایش دهند.

صندوق فروشگاهی چیست و چگونه کار میکند؟

اجزای تشکیل دهنده یک صندوق

داشتن یک صندوق مکانیزه فروشگاهی متصل به نرم افزار حسابداری در هر کسب و کاری امری اجتناب ناپذیر است، پس اگر تصمیم به خرید یک صندوق فروشگاهی در کسب و کار خودتون رو دارید همراه ما باشید تا بیشتر آشنا شوید.
رایانه
قسمت اصلی صندوق  همان رایانه ای است که دارای سیستم عامل مربوطه است و شما به عنوان کاربر نرم افزارهای سیستم مالی و حسابداری رو بر روی آن نصب می کنید.
پردازنده این رایانه از اهمیت زیادی برخوردار است که با توجه به حجم اطلاعات بالا در سیستم مالی و وجود نرم افزار حسابداری استفاده از یک پردازنده معتبر و قدرتمند امر مهمی است که به واسطه آن کار کردن با سیستم بسیار راحت خواهد شد.
کشوی پول
کشوی پول یک بخش دیگر از صندوق های فروشگاهی محسوب می شود که مربوط به پول نقد و یا کارت های اعتباری می باشد، که قرار دادن کشوی پول در کنار صندوق  باعث میشود که هنگام تسویه کالا و محصولات با مشتری دغدغه پیدا کردن و دسترسی به پول نقد برای تحویل به مشتری را نداشته باشید.
صفحه نمایش صندوق فروشگاهی
علاوه بر صفحه نمایش اصلی صندوق مکانیزه فروشگاهی شما می توانید به صورت دلخواه و اختیاری یک صفحه نمایشگر دوم (مخصوص مشتری ) برای دستگاه خود تهیه کنید، در این صفحه مجموع تراکنش ها، مبالغ پرداختی و فاکتور ها برای مشتریان قابل رویت است.
نمایشگر لمسی
نمایشگر صندوق مکانیزه فروشگاه همان صفحه نمایش اطلاعات است که با توجه به نوع کسب و کار می توان یکی از مدل های نمایشگر را انتخاب کرد، در استفاده از نمایشگر های لمسی سهولت در استفاده و دسترسی به اطلاعات بهتر است.
صفحه نمایشگر لمسی جایگزینی برای استفاده از موس و کیبورد و استفاده از صفحه کلید است که با استفاده از این دستگاه کلیه این لوازم حذف شده و یک نمایشگر لمسی کلیه کارها را انجام خواهد داد.
صفحه کلید و کیبورد و موس
در صورت نداشتن نمایشگر لمسی لازم است که برای تایپ در صندوق های فروشگاهی از کیبورد استفاده کرد.
بارکدخوان
بارکدخوان یکی دیگر از بخش های صندوق فروشگاهی به حساب می آید که با توجه به انواع مدل های بارکدخوان موجود در بازار یک بار کد انتخاب کرده و پس از اتصال به صندوقهای فروشگاهی با استفاده از این دستگاه اطلاعات مربوط به محصولات در سیستم نماش داده می شود.
کارتخوان
از دیگر بخش های صندوق فروشگاهی استفاده از کارتخوان است که با متصل شدن به صندوق  اعمال هزینه و تسویه حساب کالا محاسبه خواهد شد.
فیش پرینتر
فیش پرینتر دستگاهی است که با اتصال به سیستم نرم افزار حسابداری یک رسید فاکتور که اقلام خریداری شده و قیمت ها در فاکتور درج شده و تحویل مشتری داده می شود که این امر باعث می شود رضایت و اعتماد مشتریان بیشتر شود.
شروع کار با صندوق فروشگاهی
مدلهای مختلفی از صندوق های فروشگاهی با برند های معتبر در دنیا وجود دارد که شاید انتخاب گزینه درست کسب و کار شما کار آسانی به نظر نیاید، باتوجه به نوع کسب و کار شما و میزان حجم فروش و پردازنده های موجود در بازار می توانید متناسب با کسب و کار خود صندوق فروشگاهی مناسب خود را تهیه بفرمایید.

صندوق فروشگاهی مناسب کسب و کارها

نحوه کار صندوق های فروشگاهی:

• انتخاب دستگاه متناسب با کسب و کار
• برای شروع کار با دستگاه آن را در جای مناسب قرار دهید، سعی کنید سطح مورد نظر سفت و محکم باشد تا از آسیب دیدگی به دستگاه جلوگیری نماید.
• صندوقهای فروشگاهی دارای باتری است که با وصل کردن آن به دستگاه از قطع شدن برق دستگاه جلوگیری خواهد شد.
• دستگاه کارت خوان را متصل کنید.
• رول کاغذ را درون دستگاه کارتخوان قرار دهید.
• صندوق را به برق متصل کنید و روشن کنید.

• تنظیمات مربوط به راه اندازی دستگاه را انجام دهید.
• نرم افزار های مربوطه و برنامه حسابداری و مالی را بر روی سیستم نصب نمایید.
• به دیگر دستگاه های موجود و مرتبط متصل شوید.
• بعد از انجام این مراحل راه اندازی صندوق به اتمام می رسد و صندوق فروشگاهی شما آماده شروع به کار می باشد.
این دستگاه متناسب با مشاغل و کسب و کار ها
با توجه به گسترش کسب و کارها و دشواری در مدیریت مالی و حسابداری یک کسب و کار، استفاده از صندوق های مکانیزه فروشگاهی در هر کسب و کاری امری اجتناب ناپذیر است، با استفاده از یک سیستم مالی و حسابداری کامل و جامع نگرانی در خصوص سود و زیان ها و گزارشات خرید و فروش کاملا برطرف می شود و عملیات حسابرسی با سرعت و دقت بیشتری انجام خواهد گرفت.
اما انتخاب نرم افزار حسابداری و دستگاه های سخت افزاری تجهیزات مکانیزه فروشگاهی نیاز به یک متخصص و فردی آشنا به سیستم های مالی و حسابداری و همچنین مسلط به مشخصات تجهیزات کامپیوتری دارد، زیرا که اگر انتخاب درستی صورت نگیرد قطعا در بلند مدت مشکلات زیادی به وجود می آید که موجب دوباره کاری خواهد شد.

اجزای صندوق مکانیزه فروشگاهی

انواع مدلهای صندوق مکانیزه فروشگاهی

1. صندوق  POS:  پوز بهترین نوع صندوق‌ها از نظر عمر استفاده و چند کاربر می‌باشد، این صندوق دارای نرم افزار فروشگاهی قابل تنظیم و تغییر می‌باشد که ارتقاء در این سیستم در تمامی‌ موارد امکان پذیر می‌باشد. صندوق مکانیزه فروشگاهی کامپیوتری می‌باشد که حالت فروشگاهی تنظیم گردیده است و به راحتی با داشتن یک سیستم کامپیوتری با اضافه نمودن صندوق، بارکد خوان، فیش پرینتر و نرم افزار کامپیوتر به صندوق فروشگاهی پوز تغییر کاربری خواهد داد. در این سیستم کیس اهمیت بسیاری دارد که از رم، هارد، CPU و موارد دیگر در حد نیاز استفاده شده باشد.
2. صندوقهای فروشگاهی POS Touch: صندوق پوز تاچ یا صندوق لمسی به سیستمی ‌اطلاق می‌گردد که نمایشگر لمسی بوده و تمامی امور با صفحه نمایشگر لمسی مدیریت می‌گردد. در این صندوقهای فروشگاهی از کیبرد یا صفحه کلید و موس استفاده ای نمی گردد بلکه مانیتور صندوق تمامی این امور را بر عهده دارد. از سویی نیز کیس صندوقهای فروشگاهی لمسی در مانیتور جا سازی شده که موجب ظاهر شکیل و کاربری لذت بخش و نیز اشغال کمترین فضا می‌گردد.
3. صندوق ECR: صندوق فروشگاهی ECR در واقع به شکل ماشین حسابی می باشد که دارای نرم افزار فروشگاهی است و امکان تغییر یا ارتقاء وجود ندارد. تمامی کارها از طریق صفحه نمایشگر 4 اینچی که بر روی ماشین حساب تعبیه شده است، قابل تنظیم و مشاهده است. هر یک از صندوق های فروشگاهی عنوان شده، قابلیت متصل شدن به دستگاه بارکد خوان که باعث سرعت بخشیدن به عملیات خرید و فروش می‌ شود را دارا می باشد و برای آن دسته از فروشگاه‌ های کوچک که هیچ گونه احتیاجی به سیستم های پیشرفته ندارند، مناسب می باشد.

کلام آخر
امروزه اکثر کسب و کارهای موفق برای افزایش بهره وری و فروش مجموعه خود از تجهیزات مکانیزه و تکنولوژی هوشمند استفاده می کنند، اما انتحاب گزینه مناسب با کسب و کار و گستره یک فروشگاه یکی از چالش های ذهنی و دغدغه های ذهنی صاحب یک مجموعه است که با مطالعه مقالات ما در سایت آشناحساب و همچنین مشاهده ویدیو معرفی محصولات و مقایسه تجهیزات فروشگاهی راهنمایی های لازم در خصوص خرید تجهیزات را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم

صندوق های فروشگاهی

صندوق مکانیزه فروشk2-j19

صندوق مکانیزه فروش k2-j19 بــا قطعــات داخلــی بســیار بــا کیفیـت، طراحـی مــدرن و عملکـردی فراتـر از انتظـار خیـال شــما را

صندوق فروشگاهی k2-i3

صنــدوق مکانیــزه فــروش K2-i3  صنــدوق مکانیــزه فــروش K2-i3 با قطعات داخلی بسیار با کیفیت، طراحی مدرن و عملکردی فراتر از

صندوق مکانیزه فروشگاهی k4-j19

صندوق مکانیزه فروشگاهی k4-j19 صنــدوق مکانیــزه فــروش K4-j19 بــا بدنـه تمـام فلــزی، بهره‌مندی از پردازشــگرهای قدرتمند intel و درگاه‌هـای خروجـی

صندوق مکانیزه فروشگاهی k4-i3

54,000,000 تومان
  صنــدوق مکانیــزه فــروش K4-i3    صنــدوق مکانیــزه فــروش K4-i3 بــا بدنـه تمـام فلــزی، بهره‌مندی از پردازشــگرهای قدرتمند intel و

صندوق فروشگاهی بایامکس K2 – J1900

قیمت اصلی 31,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 30,000,000 تومان است.
  • پشتیبانی: از ویندوزهای 7 و 8.1 و 10
  • حافظه داخلی: 120 گیگابایت SSD
  • نمایشگر: تمام لمسی 15 اینچی TFT LED Backlight
  • امکان نصب نمایشگر دوم با اندازه 10 تا 12 اینچ
  • پردازنده: (CPU) Intel Celeron J1900 2.0Ghz Quad-Core
  • مقاوم در برابر: گرد و خاک و پاشش آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *