صندوق مکانیزه فروشگاهی چیست؟

صندوق مکانیزه فروشگاهی  به یک سیستم سخت افزاری مانند رایانه های رومیزی گفته می شود که حتما یک نرم افزار حسابداری در آن نصب می شود که شامل اطلاعات مربوط به فروشگاه مانند کالاها، خرید و فروش ها، گزارشات و بستانکاران و بدهکاران فروشگاه می باشد.

صندوق مکانیزه فروشگاهی می تواند همراه با سخت افزارهای جانبی دیگر مانند فیش پرینتر، بارکدخوان و لیبل پرینتر باشد که به ورود سریعتر اطلاعات در سیستم کمک می کند که با توجه به نیاز کاربران فروشگاهی و صنف مورد نظر  تجهیزات مشخص خواهد شد.

صندوق مکانیزه فروشگاهی  امور مربوط به حسابداری  که دربردارنده هزینه، در آمد، فاکتورهای فروش و خرید و .. را طی گزارش گیری و آیتم های مربوطه سریعا در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می دهد که با توجه به یکپارچگی و نظم سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری مربوطه سرعت کار و دقت بسیار بالا رفته که بهنرین مزیت صندوق مکانیزه فروشگاهی محسوب می شود . در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا در مورد کاربرد صندوق فروشگاهی، مزیت ‌استفاده از صندوق فروشگاهی و تفاوت صندوق فروشگاهی با یک کامپیوتر و یا لپ تاب رومیزی چه مواردی است؟

کاربرد صندوق فروشگاهی

همان طور که در قسمت قبلی به آن اشاره شد صندوق فروشگاهی در اصناف مختلف که شامل پوشاک، سوپرمارکت، آرایشی و بهداشتی،لوازم یدکی خودرو، ابزار و یراق آلات ساختمانی، قنادی، آجیل و خشکبار، فروشگاه های کامپیوتر، موبایل و ماشین های اداری، لوازم تحریرو .. با توجه به سرعت بخشیدن بخش اعظمی از کار می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

پک کامل صندوق فروشگاهی و سخت افزارهای جانبی شامل دستگاه بارکدخوان که با اتصال بارکد خوان به سیستم صندوق فروشگاهی بارکد کالا را از روی جنس مورد نظر خوانده و اطلاعات مربوطه  رادر سیستم ثبت می کند  اما اگر اجناس و کالاهای ما فاقد بارکد بود چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟

در این مواقع که در بسیاری از اصناف این اتفاق پیش می آید که کالای مد نظر ما بارکد نداشته باشد از یک لیبل پرینتر استفاده می کنیم

لیبل پرینتر یک سخت افزار برای  چاپ لیبل تعریف شده در سیستم است که پس از چاپ بارکد بر روی لیبل مورد نظر بر روی کالاها چسبانده شده و از بارکدخوان برای خواندن  و شناسایی بارکد اجناس به این روش استفاده می شود.

مزیت ‌استفاده از صندوق فروشگاهی چیست؟

مزیت  صندوق فروشگاهی بی شماراست  اما در اینجا به چند مورد از اساسی ترین آنها اشاره میکنیم.

تسلط کامل بر فروشگاه و موجوودی ها و حساب ها و…

اطلاع از میزان فروش و گزارش های دقیق و سریع با توجه به نیاز صاحبان کسب و کار

میسر نمودن تصمیم گیری های هدفمند و دقیق

نظم و هماهنگی کامل در فروشگاه

تسلط بر امور کارکنان و صندوق فروش و فروشندگان

آگاهی از لیست تامین کنندگان

  • اما اینکه چرا در مقابل یک سیستم رایانه شخصی یا کامپیوتر رومیزی یک صندوق فروشگاهی را انتخاب کنیم دلایل متفاوتی دارد.
  •  طول عمر است، متوسط طول عمر یک صندوق فروشگاهی چند برابر یک کامپیوتر است.
  • مقاومت سخت افزاری صندوق فروشگاهی در عوامل محیطی در مقابل رایانه های شخصی بسیار بیشتر است چه از نظر برخورد اجسام و یا مقاومت در برابر سایر عوامل
  • ماهیت طراحی و توسعه این سخت افزار با توجه به نیاز کاربران می باشد .
  • امنیت اطلاعات در این سخت افزار ها بیشتر از سیستم های عادی است.

انواع صندوق مکانیزه فروش

به طور کلی صندوق فروشگاهی در دو دسته لمسی یا همان تاچ و غیرلمسی در بازار موجود است.

صندوق فروشگاهی تاچ:

به روز ترین صندوق فروشگاهی در حال حاضر نوع تاچ و یا غیرلمسی آن است که چه در فروشگاه های بزرگ و کوچک می تواند کاربرد داشته باشد.

از لحاظ یادگیری و کار کردن  بسیار راحت و ساده است و به طوری که میتوان بدون آموزش های پیچیده هر کاربری فاکتور فروش صادر کند و روال عادی فروش فروشگاه  را به خوبی همراه با سخت افزار های لازم پیش ببرد.

قیمت صندوق فروشگاهی تاچ به نسبت غیر لمسی بالاتر است و البته سخت افزار قوی تر و برند و کشور سازنده  نیز در میزان افزایش هزینه ها بی تاثیر نیست.

معمولا دارای صفحه نمایش ۱۵ اینچ ضد آب هستد و امکان نصب مانیتور دوم مشتری را به صورت خطی یا ال سی دی دارد.

در مجموع صندوق فروشگاهی دارای جلوه ی شکیل، کاربری آسان، قیمت بالا هستند و برای رستوران ها، هایپرمارکت ها و فست فود ها که تعداد مشتریان بالا باشد و سرعت پاسخدهی مهم است  بهترین انتخاب اند.

صندوق فزروشگاهی تاچ

 

کامپیوتر های all in one اگرچه انتخاب حرفه ای به حساب نمی آیند اما در بسیاری از مدل های آنها سخت افزاری قدرتمند و جلوه زیبای طراحی منحصر به فرد و هزینه پایین تر  یک مزیت محسوب می شود.

این نوع کامپیوتر ها بدون کیس هستند و نمای طراحی زیبایی را به فروشگاه می دهند.

نداشتن امکان اتصال به صفحه ی نمایش دوم مشتری و صفحه ی نمایش ضد آب، تعداد پورت های محدود از ویژگی های منفی All in one در برای انتخاب به عنوان صندوق فروشگاهی به شمار می روند.

صندوق فروشگاهی all in one

 صندوق فروشگاهی کیبورد دار: صندوق فروشگاهی کیبوردی شامل مانیتور، صفحه کلید و سیستم عامل می باشد،
از نظر راه اندازی شباهت زیادی به صندوق فروشگاهی لمسی دارد اما مانیتور دستگاه غیر تاچ بوده و حجم بیشتری از فضا را اشغال می نماید. قیمت صندوق فروشگاهی کیبوردی به نسبت تاچ مناسب تر است این اختلاف قیمت به قدری نمی باشد که توجیهی برای انتخاب صندوق فروشگاهی به جای لمسی شود.

صندوق فروشگاهی کیبورد دار

جمع بندی

صندوق فروشگاهی با توجه به نوع لمسی و غیر لمسی ساختار سخت افزار و پردازنده و مدل های مختلف و هزینه و قیمت ها در اصناف مختلف کاربرد دارد که  مهمترین نکته در خصوص آنها سرعت بالا و پردازش و گزارش گیری های منظم به واسطه این سیستم هاست. در انتخاب سیستم مورد نظر ابتدا نیازهای کاری خود را بررسی کنید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر برنامه بلند مدت برای کسب و کار خود دارید  برای امنیت بیشتر و مقاومت سخت افزار خود حتما از یک سیستم صندوق مکانیزه فروشگاهی به جای کامپیوترهای شخصی و یا لب تاب ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه